Romania pierde primul amical din 2008

Romania a pierdut, aseara, primul amical din 2008, cu Israelul, scor 0-1, partida in care tricolorii au dupa eliminarea lui Ovidiu Petre . Prestatia nationalei a fost insa una jenanta, departe de pretentiile unei participante la Euro 2008. In minutul 23 al partidei Ovidiu Petre a vazut direct cartonasul rosu din partea centralului Duarte Gomez, pentru ca l-a lovit pe Cohan, dupa ce initial israelianul il faultase pe roman. Uluiala tricolorilor a persistat un minut, suficient pentru ca Golan sa inscrie, dupa ce a scapat de marcajul lui Goian. Cocis ar fi putut egala (‘29), dar lovitura sa de cap s-a oprit in transversala lui Awat, care a insemnat singura ocazie a noastra din primele 45 de minute. Si Strul (‘40) ne-ar fi putut ajuta, acesta fiind aproape de un autogol . Mult mai animata a fost repriza a doua, chiar daca nu s-a mai inscris. Dar ocaziile importante tot la buturile lui Lobont s-au inregistrat, goalkeeperul dinamovist salvandu-ne de o rusine in minutul 58, cand a scos magistral sutul lui Barda. Aceasta partida a insemnat si cea de-a treia infrangere consecutiva a tricolorilor in fata Israelului, romanii nereusind nici sa marcheze vreun gol in aceste meciuri. Echipa nationala de fotbal a Romaniei nu mai pierduse din data de 8 aprilie 1981 in meciurile disputate in deplasare cu selectionata Israelului, atunci cand a cedat cu scorul de 1-2. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor