Portugalia s-a calificat in semifinale

Portugalia s-a calificat in semifinalele Campionatului European, invingind, joi, in sferturi, nationala Angliei, cu scorul de 8-7, dupa executarea loviturilor de departajare.

Portugalia - Anglia 8-7 (0-1, 2-2)
Au marcat: Postiga '83, Rui Costa '110 / Owen '3, Lampard '115
Pentru Portugalia, la loviturile de departajare au marcat: Deco , Simao Sabrosa, Cristiano Ronaldo , Maniche, Postiga si portarul Ricardo, iar Rui Costa a ratat.
Pentru Anglia, au marcat de la 11 metri: Owen, Lampard, Terry, Hargreaves, Cole, ratind Beckham si Vassell.
Cartonase galbene: Costinha '56, Deco '85, R. Carvalho '119 / Gerrard '37, G. Neville '45, P. Neville '92
Arbitri: Urs Meier (centru) - Francesco Buragina, Rudolf Kappeli (asistenti) - Alain Hamer (rezerva)

Componenta echipelor:
Portugalia: Ricardo - Miguel (Rui Costa '79), Andrade, Ricardo Carvalho, Nuno Valente - Maniche, Costinha (Simao Sabrosa '63), Deco - Figo (Postiga '75), Nuno Gomes, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Luiz Felipe Scolari.
Anglia: James - G. Neville, Terry, Campbell, Cole - Beckham, Lampard, Gerrard (Hargreaves '82), Scholes (P. Neville '57) - Owen, Rooney (Vassell '27). Antrenor: Sven Goran Eriksson.

In minutul 90, selectionatei Angliei i-a fost anulat un gol inscris de Campbell, pentru fault in atac.
Jucatorii englezi au evoluat, in acest meci , cu banderole negre, in semn de doliu fata de moartea unui suporter britanic, ucis de un hot de buzunare de nationalitate ucraineana.
Portugalia va evolua in semifinalele competitiei, pe 30 iunie, in compania invingatoarei din meciul Suedia - Olanda.