Nadal, castigator fara probleme la Barcelona

Regele zgurii si-a dovedit din nou clasa si a reusit sa primeasca trofeul de la Barcelona din partea Infantei Cristina.

Rafael Nadal a avut nevoie de doua ore si un sfert pentru a-si trece in palmares cea de-a patra victorie consecutiva in prestigiosul turneu din Catalunia.

Adversarul nu i-a pus mari probleme, in ciuda faptului ca a reusit sa isi adjudece un set . David Ferrer s-a vazut inca de la inceput condus autoritar de numarul 2 mondial. „Taurul furios” a castigat primul set cu 6-1. S-a relaxat insa in cea de-a doua parte si si-a lasat adversarul sa revina in joc. Ferrer a castigat cu 6-4, dar sperantele i-au fost spulberate in setul decisiv. Nadal a marsaluit spre victorie, inregistrand un nou 6-1. De neoprit – asa ar putea fi caracterizat spaniolul care, duminica, a facut spectacol in fata conationalilor sai.