Social

200 de hectare pentru Tetarom IV

- Consiliul Judetean Cluj vrea terenul ocupat de Bechtel in Savadisla pentru a construi un nou parc industrial

- Acesta ar urma sa fie "geamanul" parcului industrial Tetarom III din comuna Jucu

- Politicienii din UDMR il sfatuiesc pe primarul din Savadisla sa construiasca parcul pe cont propriu

Terenul pe care se inalta birourile companiei americane Bechtel, constructorul american al autostrazii Transilvania, este ravnit de Consiliul Judetean Cluj. Acesta ar dori sa construiasca aici parculindustrial Tetarom IV. In total, autoritatile locale din Savadisla dispun de aproximativ 200 de hectare, folosite pana acum drept pasune de catre satenii din comuna clujeana. Terenul se afla chiar langa viitoarea autostrada Transilvania .

Primarul UDMR din Savadisla, Andrei Gebe Tamas, a declarat ca discutiile cu Consiliul Judetean Cluj au inceput de o luna. "Am stat de vorba cu domnii de la Tetarom, dar, deocamdata nu au facut nici o oferta concreta.

I-am dus sa vada terenul, le-am dat niste harti insa mai discutam", a declarat primarul din Savadisla. "Este in interesul meu sa aduc cati mai multi investitori in comuna, sa cream cat mai multe locuri de munca", a adaugat Andrei Gebe Tamas. Primarul a spus ca o decizie finala va fi luata de Consiliul Local. El a afirmat ca ar dori ca autoritatile locale din Savadisla sa primeasca actiuni ale companiei Tetarom in schimbul celor 200 de hectare pe care le-ar putea oferi acestei societati.

Pe de alta parte, liderul UDMR Cluj, consilierul local Attila Laszlo, a declarat ca al sfatuieste pe colegul sau de partid sa construiasca parcul industrial pe cont propriu. "si domnul primar poate sa taie niste chitante si sa incaseze bani", a declarat presedintele UDMR Cluj. Attila Laszlo spune ca, in Savadisla, ar urma sa fie construit un parc logistic, pentru ca in zona nu exista suficiente brate de munca pentru un parc industrial. Parcul logistic ar urma sa deserveasca orasul Cluj-Napoca.

Informatia a fost confirmata de reprentantii Consiliului Judetean, care au spus ca, in prezent, cauta teren pentru un al patrulea parc industrial. Consiliul Judetean Cluj detine pachetul majoritar de actiuni la societatea Tetarom, care administreaza trei parcuri industriale. Tetarom I a fost construit cu ajutorul fondurilor primite de la Uniunea Europeana si gazduieste mai multe zeci de IMM-uri.

Tetarom II este ocupat de compania americana Emerson, producator de electrocasnice, iar Tetarom III este ocupat de compania finlandeza Nokia, precum si de furnizorii acesteia.

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din social

Top

Cauta-ti perechea