Vikingii, redusi la tacere de Mutu

Fiorentina a reusit sa rupa „blestemul“ celor trei remize de 1-1 din deplasarile europene ale acestui sezon. Joi seara, in mansa intai a saisprezecimilor de finala din Cupa UEFA, gruparea italiana a castigat in fata norvegienilor de la Rosenborg, chiar pe Lerkendal din Trondheim. La fel ca in mai toate meciurile Violei din acest sezon, Mutu a fost din nou cel mai bun de pe teren, marcand unicul gol al intalnirii. Prima repriza a apartinut in totalitate oaspetilor: sapte suturi spre poarta, dintre care doua pe spatiul portii, spre deosebire de norvegieni, nuli la ambele capitole. Protagonist a fost, fara doar si poate, Adi Mutu . Compatriotul nostru a scapat prima data singur spre poarta lui Jarstein in minutul 11, insa a fost oprit de arbitri, pe motiv de off-side. Cinci minute mai tarziu, „ Briliantul ” avea sa marcheze: patrundere senzationala a lui Gobbi, italianul ii pune mingea pe tava lui Mutu, iar romanul nu iarta, introducand balonul in poarta goala. La jumatatea primului act, „decarul” Viola a fost la un pas de „doppieta”, insa sutul lui din lovitura libera a ocolit de putin vinclul portii scandinave. Dupa doar un minut, Adi a trecut din nou pe langa gol, dar „scarita” romanului nu a prins spatiul portii, la fel ca si sutul trimis la faza imediat urmatoare de tanarul Pazzini. Fiorentina si-a continuat festivalul de ratari si in partea a doua a primului mitan, tabela ramanand neschimbata. Dupa iesirea de la cabine, italienii au incetinit turatia. In pofida acestui aspect, norvegienii nu au reusit sa profite si fazele de poarta au apartinut tot gruparii Viola. Kuzmanovic in minutul 50 si Pazzini patru minute mai tarziu s-au demonstrat insa lipsiti de inspiratie. In minutul 61, Mutu si-a incercat si el norocul, insa sutul sau a fost blocat de zidul scandinav. Dupa alte zece minute, „Briliantul” i-a trimis o pasa de geniu lui Pazzini, insa sutul italianului nu a avut taria necesara. Tot compatriotul nostru s-a demonstrat mai periculos si pe final de meci: actiune senzationala in minutul 77, dar finalizarea a fost din nou blocata de reduta norvegiana . In ultimele minute, antrenorul gazdelor, Trond Henriksen, a decis sa riste si astfel a aparut si prima ocazie a lui Rosenborg. Si ce ocazie! Din fericire pentru vizitatorii italieni, Frey a avut noroc, sutul plasat trimis de Ya lovind bara din drepta goalkeeper-ului francez. Aceasta a fost de altfel si cea din urma faza a meciului, ultimul fluier al arbitrului consfintind victoria Fiorentinei, 1-0. De partea cealalta, pe langa faptul ca au sanse minime de a se califica in optimi, cei de la Rosenborg raman fara victorie pe teren propriu in fata echipelor italiene in intreaga istorie a participarilor in cupele europene. ROSENBORG: Jarstein – Stoor, Kvarme, Demidov, Nrodvik – Skjelbred, Strand (Storflor ’81), Sapara, Traore – Iversen (Ya ’46), Kone. Antrenor: Trond Henriksen. FIORENTINA: Frey – Ujfalusi, Gamberini, Kroldrup, Gobbi (Pasqual ’46) – Kuzmanovic (Santana ’85), Jorgensen, Montolivo – Semioli, Mutu – Pazzini (Cacia ’72). Antrenor: Cesare Prandelli . Gol Adrian Mutu Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro Trimite o felicitare animata de Ziua Indragostitilor