Valentino Rossi a castigat GP Italiei

La Mugello (Toscana) s-a desfasurat Grand Prix-ul Italiei, a sasea etapa a Campionatului Mondial de Motociclism Viteza. Castigator a fost acelasi Valentino Rossi , ajuns la al saselea triumf consecutiv in Italia. Rossi (Yamaha) a fost urmat d e spaniolul Dani Pedrosa (Honda) si de brazilianul Alex Barros ( Ducati ). Valentino Rossi a obtinut astfel a 60-a victorie la motoGP si a 86-a la toate categoriile. In clasamentul general pe primul loc se afla australianul Casey Stoner ( Ducati ), cu 115 puncte, urmat de Rossi (Yamaha), cu 106 puncte si de Dani Pedrosa, cu 82 puncte. La clasa 250 cc primul care a trecut linia de sosire a fost spaniolul Alvaro Bautista. Bautista (Aprilia) a fost urmat de Alex de Angelis din San Marino (Aprilia) si de spaniolul Hector Barbera (Aprilia). Cursa a fost marcata de caderea, in ultimului tur, a liderului spaniol Jorge Lorenzo, aflat in lupta pentru primul loc cu De Angelis si Bautista. Dupa cazatura, Lorenzo a reusit sa revina si sa incheie cursa pe locul opt. In clasamentul general, Lorenzo se mentine pe primul loc, cu 128 puncte, urmat de Andrea Divizioso (Honda), cu 101 puncte si de Alex de Angelis, cu 95 puncte.