Unirea Urziceni a facut instructie cu Poli Timisoara

Echipele care viseaza mult se pare ca sunt trezite rapid la realitate. Craiova a inceput furtunos sezonul si apoi s-a stins repede, desi deja tot lotul, in frunte cu capitanul Dorel Stoica, se vedea in lupta pentru cupele europene. A venit apoi CFR Cluj, cu mari ambitii europene si cu un plan bine pus la punct pentru a trece de Anorthosis Famagusta . Un 1-3 pe propriul teren, in mansa tur, i-a mai linistit pe clujeni, care se gandeau numai la derby-ul cu Steaua si la o vacanta in Cipru , in returul din Cupa UEFA. Am putea sa amintim si Dinamo, care dupa un sezon excelent in 2006/2007 credea ca va castiga meciurile din oficiu, dar a fost repede trezita de FC Vaslui inca din prima etapa. Vineri, in prima partida a etapei a patra, o alta echipa si-a vazut calcate in picioare visurile. Poli Timisoara, care incepuse sezonul cu doua victorii si un egal, a fost umilita la Urziceni, unde Unirea s-a impus cu scorul uluitor de 4-1. Am putea spune ca a fost un accident, insa scorul indica perfect realitatea din teren. Fara play-maker-ul de baza, Mihaita Plesan, trimis la Steaua, fara omul de gol Ionel Ganea, suspendat, si fara cel mai bun fundas, John McKain, accidentat inca din minutul 15, Poli nu a facut fata ritmului impus de ialomiteni. Desi era mai slab cotata, Unirea a practicat un joc foarte tehnic, impecabil si mai ales in viteza. Bogdan Stancu a fost eroul inceputului de meci, el deschizand scorul in minutul sase , cu un sut din mijlocul careului. Impulsionati de cei 4000 de spectatori si cu un moral ridicat dupa deschiderea scorului, ialomitenii i-au tocat minute in sir pe jucatorii de la Poli Timisoara, actiunile de atac fiind create rapid si cu mare usurinta. Golul doi a venit insa abia in minutul 51, cand Stancu si-a trecut in cont „dubla”, cu un sut plasat de la marginea careului. Din minutul 61, Poli Stiinta Timisoara a ramas in zece jucatori, Shroj fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene, moment prielnic pentru rezervele Paduretu (min. 83) si Onofras (min. 85) sa isi treaca si ele numele pe lista marcatorilor. Faza meciului s-a petrecut in minutul 90. Arbitrul Alexandru Deaconu a dictat un penalty pentru Poli Stiinta, Gigel Bucur a executat in stanga lui Bogdan Stelea , care a aparat. Arbitrul Deaconu a cerut repetarea loviturii pe motiv ca jucatorii au patruns in careu, iar Bucur a executat din nou, insa pe centru, iar Stelea a aparat pentru a doua oara. Apoi, s-a dictat din nou repetarea loviturii, dupa ce un ialomitean a atins mingea din bratele lui Stelea in tentativa de a-l felicita. De aceasta data cel care a executat a fost Alexa, care a reusit sa marcheze si sa stabileasca scorul final. Afla care sunt cele mai importante stiri ale zilei intr-una dintre cele mai bune selectii de informatii. Aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale al Acasa.ro