Tottenham a învins Chelsea, după 16 ani

Adversara formaţiei Dinamo Bucureşti în grupa B a Cupei Uefa, a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, campioana Angliei, Chelsea, după ce a fost condusă cu 1-0, înregistrand astfel prima victorie în ligă împotriva echipei lui Mourinho din 1990 încoace. Oaspeţii au preluat conducerea prin Claude Makelele, în minutul 14, care a înscris cu un semi-vole superb . Michael Dawson a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap bine plasată, în minutul 24, ca Aaron Lennon, jucătorul pe care Mourinho este dispus să plătească 30 de milioane de euro conform The Times, să înscrie golul victoriei, în minutul 52. Chelsea, care a terminat partida în zece oameni după ce căpitanul John Terry a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, rămane, în ciuda înfrangerii, pe locul doi în Anglia, dar la trei puncte în spatele rivalilor de la Manchester United. Dinamo va întalni pe Tottenham în 14 decembrie, la Londra, în ultima etapă a grupei B din Cupa UEFA.