Tineretul se comporta deviant in Europa

Tricolorii de la Under 21 s-au manifestat obscen la meciul cistigat in prelungiri cu modesta Malta. Paralel cu nationala mare, reprezentativele de tineret ale Romaniei au sustinut si ele partide contind pentru preliminariile Campionatului European. Nationala de tineret Under 21 a jucat abia a doua partida din preliminariile CE din 2009 si la doar patru zile de la egalul din Franta a cistigat cu 1-0 in Malta, printr-un gol marcat de Palimaru (Poli Iasi) in minutul 90+5. In minutul 12 de la echipa noastra a fost eliminat Hristu Chiacu (Wisla Cracovia). Tricolorii s-au enervat atit de tare incit au facut gesturi obscene in directia tribunei, un jucator dindu-si chiar sortul jos, spre stupoarea fotografului local Dominic Aquilina. Nationala Romaniei face parte din grupa a 10-a de calificare, alaturi de Bosnia-Hertegovina , Franta, Malta si Tara Galilor, iar prima clasata in fiecare grupa si patru dintre cel mai bine clasate formatii pe locul doi se vor califica pentru baraj. Urmatorul joc al Romaniei e programat pe 11 septembrie, cu Bosnia. Selectionata Under 19 , antrenata de Florin Cheran, a sustinut chiar o partida decisiva, impotriva Serbiei, pe care a pierdut-o cu 0-2, ratind astfel calificarea la turneul final care va avea loc luna viitoare in Austria, ceea ce constituie un rezultat favorabil pentru Miodrag Belodedici . Printre altii, la echipa noastra au mai evoluat fundasul Andrei Cordos („U“ Cluj), mijlocasul Bicfalvi (Steaua) si atacantul dinamovist Liviu Ganea.