Steaua - Ultima echipă calificată în optimi

Steaua s-a calificat în şaisprecimile Cupei Romaniei reuşind să învingă cu 3-0 Forex Braşov, formaţie din Liga a doua. Meciul s-a disputat în Capitală, pe stadionul Ghencea, însă echipa gazdă a fost considerată formaţia braşoveană. Prima repriză a fost una modestă, săracă în faze de poartă, cea mai mare ocazie fiind şutul în bară al lui Boştină, în minutul 31. Repriza secundă a debutat în forţă pentru campioana en-titre. Opriţa a primit o pasă în adancime de la Thereau şi a înscris cu un şut la colţul lung, pe langă portarul braşovean, în minutul 48. În minutul 64, lovitura de cap a lui Lovin a întalnit bara porţii lui Kojcsa, pentru ca în minutul 73 Steaua să-şi dubleze avantajul prin acelaşi Lovin, care a şutat în plasă după o greşeală a lui Apostol. În minutul 84 Boştină a marcat pentru 3-0 printr-un lob superb din interiorul careului, făcandu-l spectator pe portarul braşovean. Opriţa a lovit şi el bara în minutul 87, după o lovitură de cap, raportul la bare fiind identic cu cel al golurilor, 3-0. Steaua a obţinut o victorie de moral, după ce în săptămana precedentă a suferit două înfrangeri, cu Real Madrid în Liga Campionilor şi cu Oţelul în Liga 1. Au evoluat echipele: Forex : Kojcsa – Şerban, Apostol, Ciolan, Simion, Onciu, Burlacu, Cristea, Marton, Manea, Popa. Steaua: Cernea – Saban, Nicoliţă, Goian, Baciu – Stancu, Boştină, Lovin, Coman – Badea , Thereau.