Steaua - BATE Borisov 2-2

Steaua a remizat aseara in Belarus, 2-2, la capatul unei noi prestatii destul de slabe, dar are prima sansa sa mearga in grupele Ligii Campionilor. In ciuda avertismentelor repetate ale antrenorului Gica Hagi , jucatorii stelisti au intrat relaxati pe teren. Gazdele au dat lovitura in minutul 40, cand, dupa o lovitura libera, stelistii nu au reusit sa degajeze balonul, iar fundasul Filipenko a impins balonul in plasa lui Zapata. Egalarea avea sa fie adusa de nimeni altul decat fundasul- golgheter Goian, care a reluat cu capul centrarea inalta a lui Dica. Mai merita consemnata bara lui Banel, care a reluat o centrare buna a lui Neaga, dar i-a lipsit putin sa isi inscrie numele pe lista marcatorilor. Dica a fost cel care a facut diferenta, reusind sa transforme senzational o lovitura libera de la marginea careului, cu sase minute inainte de final. Fara sa straluceasca pe durata celor 90 de minute, Steaua a parut ca reuseste sa profite din nou de experienta superioara in Europa si sa-si apropie victoria si implicit calificarea inca din meciul tur. Golul lui Blizniuk din minutul 92 a stricat o seara aproape perfecta pentru echipa ros-albastra. Totusi, acest rezultat mentine formatia din Ghencea in postura de favorita la calificare in partida retur, care va avea loc peste doua saptamani, in Ghencea. BATE: Fedorovici - Kazantev, Radkov, Filipenko, Hagus - P. Platonov (83 Sivakov), Lihtarovici (54 Krivet), Ermakovici (67 Javnercik), Stasevici - Blizniuk, D. Platonov. Antrenor: Igor Kriusenko. STEAUA: Zapata - Golanski , D. Goian, Rada (59 Lovin), P. Marin - Nicolita (75 Zaharia), Radoi, Plesan, Croitoru (55 Bicfalvi) - N. Dica, Neaga. Antrenor: Gheorghe Hagi. Cartonase galbene: Hagus (6) / Radoi (28), Plesan (55), Golanski (86). Afla care sunt cele mai importante stiri ale zilei intr-una dintre cele mai bune selectii de informatii. Aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale al Acasa.ro