Steaua a castigat restanta cu Gloria Bistrita

Steaua s-a impus greu in fata Gloriei Bistrita, scor 1-0, intr-un meci restanta din etapa a 11-a, care s-a jucat aseara. Ros-albastrii au izbutit destul de repede sa-i imobilizeze pe bistriteni in propria jumatate, dar fara sa puna in pericol poarta lui Tatarusanu . Oaspetii au format o cazemata in jurul careului, Dica (17) si Neaga (22) fiind singurii care au reusit sa se apropie de poarta adversa. Cea mai mare ocazie a primei reprize i-a apartinut lui Surdu (28) care si-a prelungit insa prea mult mingea dupa ce a scapat singur cu Tatarusanu. La ceva mai bine de cinci minute de la reluare, nigerianul Emeghara este eliminat, primind al doilea cartonas galben , meritat, ca si primul. Opt minute mai tarziu situatia s-a echilibrat, dupa ce Tilinca a parasit terenul dupa ce a primit si el al doilea avertisment si implicit cartonas rosu. In minutul 79 Steaua a marcat dupa un autogol al fundasului bistritean Dorin Toma. Nesu a centrat de pe partea stanga spre Iacob, aflat umar la umar cu Toma, iar acesta a vrut sa respinga balonul in corner, insa l-a trimis in poarta lui Tatarusanu. Stelistii au fost la un pas sa isi dubleze avantajul in ultimele minute de joc, insa Dica si Iacob nu au fost inspirati la finalizare. Lovitura de teatru in Ghencea era sa vina in ultimele secunde. Din fericire pentru ros-albastri, Razvan Dobre nu a sutat decat in bara portii lui Zapata. “E o victorie meritata, pentru ca Bistrita a avut doar un sut pe poarta. Recunosc ca am avut si noroc atunci cand bara ne-a salvat .” a declarat la final Marius Lacatus. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro