Slavia elimina Steaua din cupele europene

Steaua a remizat aseara cu Slavia , scor 1-1, si nu mai are nicio sansa de a mai prinde locul trei, care i-ar fi permis o calificare in optimile Cupei UEFA. Steaua a fost la un pas de prima victorie in grupa H a Ligii Campionilor, dar un singur moment de neatentie a spulberat toate sperantele intr-o primavara europeana . Steaua lui Lacatus a inscris in poarta cehilor de la Sparta dupa doar sapte minute, insa Neaga s-a aflat in ofsaid. Minunea s-a produs cinci minute mai tarziu, cand Vali Badea a reusit, fara sa isi dea seama, dupa un clinci cu doi fundasi cehi, primul gol al Stelei pe teren propriu in Liga Campionilor. Partea a doua a fost mai slaba, dar tribunele s-au dezmortit cand Badea si Croitoru au ratat, pe rand, desprinderea. Steaua a ratat incredibil sansa unui 2-0 pentru ca Badea si-a permis sa fie indolent intr-o faza singur cu portarul, cehul a parat, dupa care a respins cu capul sutul lui Croitoru. In minutul 78 Tabarez a centrat perfect pentru Senkerik, care a trimis cu capul de langa Goian si Slavia si-a asigurat locul pentru Cupa UEFA. Lacatus:"Nu putem spune ca fotbalul e nedrept" Antrenorul Stelei, Marius Lacatus, a declarat la finalul meciului cu Slavia, scor 1-1, ca in repriza secunda a meciului echipa sa a resimtit oboseala acumulata in acest sezon si de aceea oaspetii au egalat. "Nu putem spune ca fotbalul e nedrept, dar te poate pedepsi. In momentul in care ai sansa sa te desprinzi si nu o faci, ati vazut ce se intampla. In prima parte am jucat bine, dar in repriza a doua am avut o circulatie mai proasta a balonului. Prospetimea unor jucatori nu e la cel mai inalt nivel", a declarat, pentru Pro TV, Marius Lacatus. Cu punctul din Ghencea, Slavia a ajuns la cota 5, in timp ce Steaua a obtinut primul punct in grupa H a Ligii Campionilor, dar a ramas in afara cupelor europene pentru ca pozitia a treia din grupa, care trimite automat o echipa in "16"-imile Cupei UEFA a fost deja acontata de cehi. Ultima etapa a grupelor Ligii programeaza partidele Arsenal Londra -Steaua si Slavia-Sevilla, meciuri care vor conta doar pentru deciderea liderului grupei, pozitie pentru care se bat Sevilla si Arsenal, cu avantaj pentru spanioli, care au doua puncte mai mult decat elevii lui Wenger. Foto : UEFA.com Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro