Sevilla - Tottenham, decisă de arbitru

Atacantul Sevillei Frederic Kanoute a înscris împotriva fostei sale echipe, dar deţinătorii Cupei Uefa vor avea de apărat un avantaj fragil în returul de la Londra, de joia viitoare , după de Robbie Keane a deschis scorul pe „Sanchez-Pizjuan”. Victoria cu 2-1 obţinută de FC Sevilla a fost obţinută de golul lui Aleksandr Kerzhakov însă arbitrul luxemburghez Alain Hamer a avut un cuvant greu de spus în revenirea celor de la FC Sevilla . Robbie Keane a deschis scorul pentru oaspeţi după doar 68 de secunde de joc, însă Kanoute, care a petrecut doi ani pe White Hart Lane, a egalat, în minutul 18, dintr-un penalty inventat de Hamer, acesta pedepsindu-l pe portarul Robinson, deşi reluările au arătat o deposedare mai mult decat corectă. În minutul 36, Kerzhakov a închis meciul, care, nemarcat, a transformat în gol centrarea lui Julien Escude. Era greu de crezut că cele două echipe vor putea menţine ritmul după pauză şi aşa a fost, meciul devenind notabil pentru faulturile de joc. Cu un joc ofensiv , englezii au reuşit să mai pună în pericol poarta gazdelor, Keane amintindu-le celor de la Sevilla că este prezent pe teren, în minutul 58, cand şutul său a trecut de puţin pe langă poarta lui Palop. Pe final, cele două echipe păreau mulţumite de rezultat, echipa condusă de Martin Jol fiind nevoită să marcheze săptămana viitoare pentru a spera la un loc în semifinale.