#sebastian vetter #campion #formula 1

Sebastian Vettel este noul campion mondial de formula 1

Pilotul german sebastian vettel (23 de ani) a castigat pentru prima oara in cariera sa Campionatul Mondial de Formula 1. Vettel (Red Bull) s-a impus in Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi , ultima cursa a sezonului, devenind cel mai tanar campion de formula 1.

Lider in clasamentul pilotilor inaintea ultimei etape, spaniolul Fernando Alonso a incheiat cursa de la Abu Dhabi doar pe locul 7, scapand printre degete al treilea titlu mondial din cariera.

În clasamentul final al pilotilor, Vettel a acumulat 256 de puncte, in vreme ce Fernando Alonso (Ferrari) si Mark Weeber (Red Bull) ocupa locurile doi si trei, cu 252, respectiv 242 de puncte.

La constructori, titlul mondial a fost castigat inca din penultima etapa de Red Bull, care a acumulat 498 de puncte. Pe locul doi s-a clasat McLaren (454 de puncte), iar pe trei Ferrari (396 de puncte).