Schalke, Hertha şi Marseille, eliminate din Cupa UEFA

Surprizele nu întarzie să apară în turul I al Cupei Uefa. Hertha Berlin , adversara Stelei şi a Rapidului din sezonul trecut al Cupei Uefa, a fost eliminată surprinzător de echipa daneză OB Odense. După ce în meciul tur remizaseră în Germania, scor 2-2, Odense a reuşit să producă surpriza în faţa propriilor fani şi a învins cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Timm în minutul 62. O altă surpriză o reprezintă eliminarea semifinalistei de anul trecut, tot o echipă nemţească, Schalke 04 , care a fost învinsă cu scorul de 3-2, la general, de Nancy. După ce în primul meci au pierdut cu 1-0 în Germania, francezii au reuşit să întoarcă rezultatul după numai 24 de minute de joc. Luiz a deschis scorul în minutul 17 şi Curbelo l-a majorat şapte minute mai tarziu. În minutul 69, Dia a dus scorul la 3-0 şi francezii păreau deja calificaţi. Emoţiile au apărut pe final, cand Bordon a marcat pentru Schalke, în minutul 77, şi s-a apropiat la un gol de calificare. Chiar dacă au rămas în zece după eliminarea lui Gavanon din minutul 89, francezii au rezistat şi au obţinut o calificare preţioasă. Francezii de la Marseille , cei care anul trecut aveau să le interzică accesul dinamoviştilor în primăvara europeană, au fost şi ei eliminaţi din Cupa Uefa de cehii de la Mlada Boleslav, cu scorul general de 4-3. Cehii au reuşit să întoarcă rezultatul de 1-0 pe care francezii îl obţinuseră în tur, la capătul unei partide dramatice, în care oaspeţii au condus de două ori pe tabelă. Marseille a deschis rapid scorul prin Maoulida, în minutul 13, dar cehii au egalat douăzeci de minute mai tarziu prin Pecka. În repriza a doua, Taiwo a readus Marseille în avantaj şi francezii se gandeau deja la meciurile din grupe. Dar cehii nu s-au dat bătuţi şi au mai marcat de trei ori pană la final. Holub a marcat o „dublă”, în minutul 61 din penalty şi în minutul 81, ca, în ultimul minut, Sedlacek să înscrie ultimul gol, cel necesar calificării.