Sahtior Donetk, eliminata din cupele europene

Echipa lui Mircea Lucescu, Sahtior Donetk a fost eliminata aseara din cupele europene dupa ce a pierdut acasa meciul cu Benfica Lisabona , scor 1-2. Desi la inceputul celor doua partide Sahtior avea o sansa teoretica de a continua chiar in Liga Campionilor, daca ar fi invins pe Benfica , iar Milan invingea pe Celtic, "minerii" din Donetk au pierdut partida de acasa cu Benfica, iar portughezii au obtinut in extremis locul trei in grupa, care aduce calificarea mai departe in Cupa UEFA. In minutul 6 Oscar Cardozo( foto ) a profitat de o greseala mare a defensivei adverse si l-a executat cu sange rece pe Piatov. 14 minute mai tarziu acelasi Oscar Cardozo a marit avantajul lusitanilor cu o puternica lovitura de cap, dupa o centrare impecabila primita de la Maxi Pereira. Elevii lui Mircea Lucescu au reusit sa reduca din handicap in minutul 28, dupa un penalty obtinut de Razvan Rat si transformat de italianul Lucarelli. Sahtiorul paraseste Europa fotbalistica iar Benfica obtine calificarea in Cupa UEFA, dupa un meci in care elevii lui Camacho au demonstrat ca merita acest lucru. Foto: UEFA.com Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro