Romania U21 - Irlanda de Nord U21 3-0

Emil Săndoi a început cu dreptul campania de calificare pentru Campionatul European de fotbal rezervat categoriei de varstă sub 21 de ani, naţionala de tineret a Romaniei învingand cu scorul de 3-0 formaţia Irlandei de Nord, într-o partidă disputată la Urziceni. “Tricolorii” au dominat categoric prima parte a meciului, ratand numeroase ocazii de gol, în timp ce adversarii, modeşti, nu şi-au creat nicio situaţie clară, abia după pauză devenind mai insistenţi, dar pe fondul unei retrageri în apărare a jucătorilor noştri. Pulhac a deschis scorul printr-un şut de la 20 de metri, în minutul 34. La finalul primei reprize, Romania s-a desprins la 2-0, graţie golului lui Keşeru, acesta reluand în plasa porţii, din şase metri, o pasă a aceluiaşi Pulhac. Scorul final a fost stabilit de Florescu, în minutul 84, dintr-un penalty uşor acordat de arbitru, după un contact între Clarke şi Curelea. Următorul meci din Grupa a zecea preliminară este programat pe 1 septembrie, între Irlanda de Nord şi Germania, pentru ca partida decisivă să se dispute pe 5 septembrie, între Germania şi Romania. Prima clasată se va califica în faza a doua a preliminariilor CE 2007 (U-21).