#china #handbal feminin #romania

Romania s-a impus fara probleme in fata Chinei, la CM de handbal feminin

Romania a castigat lejer primul meci din grupa principala II a Campionatului Mondial din China, invingand reprezentativa tarii gazda cu scorul de 40-19. Dupa "antrenamentul" sambata, astazi "tricolorele" dau piept cu vicecampioana europeana, Spania.

Dupa un start de partida mai putin reusit, in care "tricolorele" au ratat foarte mult, China s-a vazut la conducere, iar dupa 8 minute conducea cu 5-3. Ramona Maier si Varzaru au adus, apoi egalarea, pentru ca tot capitanul Cristina Varzaru sa le aduca apoi pe "tricolore" in avantaj (min. 10). Alte patru goluri consecutive marcate de Varzaru in urmatoarele cinci minute au facut ca Romania sa se desprinda la patru goluri.

( citeste continuarea in Realitatea.net )