Romania, în semifinale la Cupa Mondială

Naţionala feminină a ţării şi-a asigurat calificarea în semifinalele Cupei Mondiale, care se desfăşoară la Aarhus ( Danemarca ), după ce a învins în cel de-al doilea meci al grupei A reprezentativa Suediei, cu scorul de 28-20 (16-8). După victoria din primul meci, contra Poloniei (33-27), elevele lui Gheorghe Tadici au început în forţă şi jocul cu nordicele. Chiar dacă au pierdut o piesă de bază, interul Steluţa Luca accidentandu-se după doar şapte minute, tricolorele au dominat clar ostilităţile şi graţie unui portar, Tereza Paslaru, în zi foarte bună, au rezolvat ecuaţia meciului încă din prima repriză, pe care au încheiat-o cu opt goluri avans. În partea a doua, romancele au păstrat diferenţa suficientă pentru calificarea în careul de aşi. Ca şi în prima partidă, Elisei-Ardean a fost cea mai bună marcatoare a noastră, de această dată ea trecandu-şi în cont 10 goluri. Celelalte puncte ale Romaniei au fost reuşite de Vărzaru (7), Meiroşu (4), Galcă (3), Neagu (2), Maier (1), Ivan (1). Danemarca este cea de-a doua echipă din grupa A calificată în semifinale, după ce a învins Polonia cu 28-26. Aseară, Romania şi Danemarca s-au duelat pentru primul loc. În jocurile care s-au desfăşurat miercuri seară în grupa B s-au înregistrat următoarele rezultate: Rusia Olanda 41-32 şi Ucraina Brazilia 39-31. Semifinalele Cupei Mondiale sunt programate sambătă, în timp ce finalele urmează să se dispute duminică.