Romania egaleaza Japonia in Cupa Davis

Romania a inceput destul de prost disputa cu Japonia din barajul pentru mentinerea in Grupa Mondiala a Cupei Davis. In prima zi a intalnirii de la Osaka, vineri dimineata, Victor Hanescu a reusit „performanta” de a fi invins de un tenismen necunoscut. Catastrofa totala a fost insa evitata de Andrei Pavel , „Cneazul” invingandu-l pe Go Soeda in cea de-a doua partida a intalnirii. Meciul a inceput bine pentru sportivul nostru. Pavel a castigat usor primul set, cu scorul de 6-3. Niponul, locul 235 in clasamantul ATP, a reusit insa sa castige, la tie-break, setul secund, egaland situatia. Actul decisiv avea insa sa fie cel cu numarul trei. Dupa ce Andrei si Go au mers cap la cap pana la scorul de 5-5, compatriotul nostru a reusit un break de senzatie care, coroborat cu concretizarea avantajului pe serviciu, a dus scorul pe seturi la 2-1. Castigand urmatorul set la fel ca pe primul, „Cneazul” a iesit invingator. 6-3, 6-7 (7/9), 7-5, 6-3 si Pavel a evitat umilinta. Hanescu, rapus de un „neica-nimeni” Finalist la recent incheiata editia a BCR Open Romania , Victor Hanescu a pierdut, fara drept de apel, prima partida a intalnirii Romania - Japonia. Adversarul sau, Takao Suzuki, a jucat probabil meciul vietii lui, castigand clar cu scorul de 7-6, 6-1, 7-6, dupa doua ore si opt minute de joc. Deloc rusinat de faptul ca a pierdut meciul, compatriotul nostru a dat vina pe serviciul niponului. „Suzuki a jucat foarte bine astazi, a fost concentrat. Eu am avut sanse, dar serviciul sau a fost cu adevarat bun si nu am putut sa raspund prea bine. Nu ma asteptam sa il vad pe Takao servind atat de bine”, a declarat Victor Hanescu la sfarsitul partide. De cealalta parte, Suzuki s-a declarat extrem de fericit de performanta sa, punctand: „A fost un meci pe care l-am putut controla si cu siguranta faptul ca am jucat acasa a reprezentat un avantaj. Din toate victoriile mele in Cupa Davis, aceasta se numara printre cele mai memorabile”. Toate sperantele, la dublu Scorul general fiind de 1-1, partida de dublu se arata una extrem de importanta in perspectiva calificarii. Sambata, Florin Mergea si Horia Tecau vor da piept cu perehea Satoshi Iwabuchi/Takao Suzuki, iar duminica vor avea loc ultimele doua dispute: Takao Suzuki - Andrei Pavel si Go Soeda - Victor Hanescu.