Romania - Cipru 2-0. Urmeaza preliminariile

Naţionala Romaniei a învins cu 2-0 în meciul amical contra Ciprului, disputat la Constanţa, graţie golurilor lui Nicolae Dică şi Adrian Mutu. Amicalul de astăzi a fost ultimul meci al Romaniei înaintea debutului în preliminariile Campionatului European 2008, unde Romania va întalni, pe 2 septembrie, naţionala Bulgariei. Partida a început aşa cum era normal, cu Romania în atac, şi în minutul patru Nicolae Dică, atacantul lui Steaua Bucureşti, a reuşit să deschidă scorul printr-un şut puternic de la 20 de metri. Ciprioţii nu au pus probleme în atac în niciun moment al partidei şi, după cateva faze frumos construite, Romania a reuşit majorarea scorului. Mutu a înscris pentru 2-0 cu o lovitură de cap excelent plasată din şapte metri, după o centrare venită de la Cosmin Contra . În repriza a doua au fost introduşi şi restul jucătorilor, de pe banca de rezerve, şi, în ciuda jocului rapid şi combinativ practicat de aceştia, tabela de marcaj a rămas neschimbată. Singurii integralişti în lotul Romaniei au fost Paul Codrea şi Gabriel Tamaş, acesta din urmă preluand şi banderola de căpitan după înlocuirile lui Cristi Chivu şi Răzvan Raţ. Iată formula de start aliniată de Victor Piţurcă: Bogdan Lobonţ, Cristi Chivu, Cosmin Contra, Răzvan Raţ, Gabriel Tamaş, Paul Codrea, Nicolae Dică, Dorinel Munteanu, Florentin Petre , Adrian Mutu, Daniel Niculae . Au mai evoluat: Dănuţ Coman, Valentin Bădoi, Vasile Maftei , Petre Marin, Ştefan Grigorie, Bănel Nicoliţă, Laurenţiu Roşu, Mugurel Buga, Ciprian Marica .