Rapid şi-a luat revanşa

Rapid – Farul 3-2. Rapid şi-a luat revanşa Meci greu pentru giuleşteni împotriva Farului, cu două răsturnări de scor şi un gol decisiv înscris de fundaşul Săpunaru. Partida a început rău pentru trupa lui Răzvan Lucescu, cu Guriţă deschizand scorul în minutul 20 pentru oaspeţi, după ce o greşeală imensă a lui Karamian l-a lăsat pe atacantul constănţean singur cu portarul. În minutul 44, Zicu a adus liniştea în inimile suporterilor cu primul său gol pentru Rapid, marcat cu capul după o centrare ca la carte a lui Bădoi. Zicu a reluat balonul în poartă dintr-o poziţie suspectă de henţ. Pauza a pus capăt unei prime reprize extrem de disputate, în care scorul putea fi majorat de ambele echipe, fazele alerte abundand la ambele porţi. Repriza secundă s-a jucat la fel de alert, în minutul 60 Tibor Moldovan marcand cu un şut senzaţional de la 18 metri. Rapidiştii au dat din nou dovadă de caracter, egaland imediat prin Karamian, pus în valoare de renăscutul Zicu. Lovitura decisivă a fost dată de Săpunaru în minutul 75, cand fundaşul rapidist a marcat după un corner. Rapidiştii au răzbunat astfel pentru meciul din returul campionatului trecut, cand Farul s-a apărat ca la Rovine şi a smuls un egal care i-a îndepărtat pe giuleşteni de titlu. Iată şi cele două echipe: Rapid: Coman, Maftei , Marius Constantin, Rada, Bădoi, Karamian, Grigore, Costin Lazăr, Zicu, Buga , Mazilu Farul: Vlas , Şchiopu, Gheară, Băcilă, Maxim, Todoran, Voiculeţ, Disney, Lungu, Guriţă, Florea