Rapid – PSG 0-0. Egal nemeritat de francezi

Meci încleştat între Rapid şi PSG . În preziua meciului, patronul giulestenilor, George Copos îsi dorea foarte mult o victorie: „În seara asta ar trebui să ne luăm revanşa după eliminarea din 2001. Vom juca numai la victorie şi sperăm să caştigăm. Nici nu vom fi umili, nici nu vom alerga după tricouri şi nici nu vom aştepta la vestiare. Mi-ar plăcea ca la sfarşitul meciului, cei de la Paris Saint-Germain să ne ceară nouă tricourile” Răzvan Lucescu, gandindu-se probabil la numeroasele accidentări din lotul echipei salea fost mai rezervat: “Cred că un rezultat de egalitate nu este un dezastru, ar fi totuşi un punct obţinut în faţa unei echipe puternice.” Echipa s-a conformat şi a început meciul bine, însă au dat peste un PSG excelent aşezat în teren, care a preferat să se apere şi să acţioneze mai mult pe contraatac . A fost o primă repriză săracă în faze de poartă. Rapidul a avut o mare ocazie de gol prin Măldărăşanu, care şi-a depăşit superb adversarul din preluare însă şutul său a trecut puţin pe langă poartă. Un minut mai tarziu, francezii au fost aproape de deschiderea scorului prin Frau care a reluat puţin peste, cu capul, după o centrare a lui Paulo Cesar. Meciul s-a animat în repriza a doua. Ritmul a crescut, la fel şi numărul fazelor de poartă. Echipele şi-au împărţit perioadele de dominare. Viorel Moldovan, omul de care Guy Lacombe spunea că se teme cel mai mult, a ratat două ocazii imense pentru Rapid în minutele 58 şi 61. Ambii antrenori au încercat să-şi revigoreze compartimentul ofensiv, Lacombe introducandu-l pe Pauleta, iar Lucescu pe Griffiths. Lobul lui Pauleta a trecut peste însă adevărata ocazie ar fi putut să apară la centrarea lui Kalou. De partea cealaltă lovitura liberă a lui Măldărăşanu este prinsă de Landreau. Pe final giuleştenii păreau puţin frustraţi de faptul că nu au reuşit să înscrie într-un meci în care au avut de trei ori mai multe şuturi (16-5 din care pe poartă 4-1). Au evoluat echipele: Rapid: 1. Coman - 19. Săpunaru, 24. Maftei , 6. Rada - 9. Bădoi, 15. C. Lazăr, 17. Măldărăşanu, 10. Karamyan - 29. Buga (20. Burdujan '81), 7. Zicu (11. Griffiths '67) - 99. V.Moldovan; Paris Saint-Germain: 1. Landreau - 5. Mendy, 17. Traore , 6. Yepes, 26. Drame - 28. Paulo Cesar, 4. Rozehnal, 20. Chantome (8. Cisse '46), 22. Armand - 11. Diane (9. Pauleta '62), 13. Frau (15. B. Kalou '86).