Rapid a stabilit la Galati scorul campionatului: 7-0

Rapidul a reusit ieri scorul campionatului zdrobind in deplasare Otelul Galati cu 7-0. Ultima oara cand giulestenii invingeau la o asa mare diferenta de scor era in 30 martie 1947, cand se impuneau cu 8-1 in fata celor de la Minerul Petrosani. Rapidul obtine astfel cele trei puncte si urca pe locul trei in clasament, chiar in detrimentul echipei infrante, Otelul Galati. Gazdele au inceput curajos meciul, antrenorul Petre Grigoras alegand o formula ofensiva cu trei varfuri. In prima jumatate de ora, otelarii chiar au aratat ca o echipa periculoasa, Jula dandu-i emotii portarului Coman cu o lovitura de cap, iar Sergiu Costin reusind sa atinga vinclul cu un sut bomba. In minutul 37, insa, giulestenii au inceput recitalul de goluri. Mai intai Zicu este gasit in centrul careului si, dupa un dribling specialitatea casei, deschide scorul cu un sut simplu de la 7 metri. Doua minute mai tarziu, Badoi ii centreaza ideal lui Nicolae Grigo�rie, care marcheaza un gol ce toarna plumb in picioarele galatenilor. Cazuti si reactionand haotic, galatenii sunt prinsi pe picior gresit in ultimul minut de prelungire al primei reprize, Maziliu ducand scorul la 3-0 dupa un contraatac scoala. Repriza a doua nu a adus nici un pic de limpezime in jocul gazdelor, rapidistii preluand fraiele jocului si atacand incontinuu poarta nefericitului Vatca. Maziliu reuseste dubla in minutul 57, cand suteaza fara preluare din centrarea lui Buga , pentru ca, doua minute mai tarziu, Badoi sa isi aduca aportul la frustrarea portarului, trimitand in plasa o lovitura libera care in mod normal ar fi trebuit parata. Era 5-0, iar suporterii Otelului se impart in doua tabere. Unii isi incurajeaza echipa de parca nimic nu s-ar fi intamplat, altii parasesc tribuna. Pe gazon Rapidul joaca la spectacol, iar Buga, la o patrundere in careu trimite o scarita, nu foarte reusita, dar care ajunge totusi in plasa portii lui Vatca. Galatenii nu mai reusesc sa lege nici doua pase, in timp ce rapidistii isi permit pase cu calcaiul si posesia prelungita. Mai este un sfert de ora pana la final, timp berechet pentru alte goluri. Maziliu este schimbat cu Moldovan, dar veteranul giulestenilor nu are noroc, caci este ziua norocoasa a lui Zicu. Badoi centraza in careu, iar atacantul inscrie un gol nefiresc pentru el, cu capul, dintre doi fundasi adormiti. 7-0, iar galatenilor nu li se permite nici macar golul de onoare, Coman reusind sa zadarniceasca putinele faze de poarta ale gazdelor.