Poli Iasi, gol de trei puncte in minutul 89

Cu un minut inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Poli Iasi a reusit, prin Romulus Miclea, sa marcheze golul de trei puncte in disputa cu Pandurii Lignitul Targu Jiu de duminica, din etapa a 9-a a turului. Cu un sut in transversala (mingea intrand prin ricoseu in plasa lui Ibrahim Dossey ), Miclea a salvat echipa care prestase lamentabil, ca si omologii olteni. Iasiul a pus in scena cel mai penibil meci din acest tur. 89 de minute jocul a fost revoltator de plicticos atat pentru putinii spectatori, dar mai ales pentru bancile tehnice ale adversarelor. Inainte de startul partidei, tehnicianul Ionut Popa anuntase ca elevii sai pleaca cu sansa a doua deoarece echipa nu ar fi omogena, iar penuria de la club nu permite jucatori valorosi. Galeria a cerut ca Miclea sa fie capitan in locul lui Bogdan Onut, apoi l-a vizat pe antrenorul din Copou caruia i-au adresat bannerele “Popa, sa nu pleci / Ca am pus capac la beci”, “Reteta voastra de succes / Lipsa totala de interes” si “Noi mai contam?”. Au hulit jucatorii si presedintele Sorin Boca (Boca, lasa-ne / Ia-ti facilitatile”), iar la finalul confruntarii i-au cerut demisia tehnicianului. “Cel mai slab joc al echipei de cand sunt la Iasi. Aceasta echipa este de locurile 12-18 (…) Anul trecut nu am castigat sapte meciuri si nimeni nu-mi reprosa nimic, iar acum avem trei victorii in opt meciuri si mi se cere demisia. Daca cineva imi spune ca va fi mai bine fara mine, maine plec!”, a spus Ionut Popa. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro