Pandurii scriu istorie in Cupa Romaniei

Pandurii Tg.-Jiu reprezinta revelatia actualei editii a Cupei Romaniei la fotbal. Dupa ce a lasat-o in afara competitiei pe Dinamo, echipa pregatita de Eugen Neagoe a eliminat-o ieri cu 3-2, dupa prelungiri, si pe finalista de anul trecut a Cupei, FC National. La capatul unei dispute dramatice, cu rasturnari spectaculoase de scor, formatia gorjeana reuseste sa acceada, pentru prima data in istoria sa, in careul de asi al intrecerii. Bancarii au inceput mai bine meciul si, in minutul 16, centrarea din corner a lui Fl. Dumitru este reluata cu capul de fundasul Martins, insa Mandrean scoate de pe linia portii. Portarul Pandurilor, Dossey , este pus la incercare patru minute mai tarziu, la lovitura libera executata de acelasi Fl. Dumitru. Dominarea Nationalului din prima repriza se concretizeaza in minutul 34, cand Dossey respinge in fata o centrare a mijlocasului Fl. Dumitru, iar Alin Ilin trimite balonul in poarta goala, deschizand scorul. Replica gorjenilor este palida, Pacurar si Liviu Mihai executand slab loviturile libere acordate de arbitrul Martis. Cartu a plecat la vestiare in minutul 75 Deranjat de apatia jucatorilor sai, antrenorul Pandurilor introduce forte proaspete la pauza, Vasilache si Vintilescu inlocuindu-i pe Pacurar si Ad. Popescu. Gorjenii incep in forta repriza secunda, fundasul bancarilor, Panc, oprindu-l prin fault pe Orac in suprafata de pedeapsa. Ilie Iordache transforma fara probleme lovitura de pedeapsa, iar Pandurii restabilesc egalitatea in minutul 51. Sorin Cartu a mutat tot printr-o dubla schimbare, I. Savu si A. Neagoe substituindu-i pe Chihaia si Pelecaci. Aproape imediat, Nationalul trece pe langa gol, insa mingea lobata de Borbely peste portarul Dossey se opreste pe bara transversala. Calaul "cainilor", Ilie Iordache, loveste insa din nou in minutul 75 si transforma in gol cel de-al doilea penalty al Pandurilor, dupa ce tot el fusese faultat in careu. Sorin Cartu este in pragul unei crize de nervi, nu mai suporta tensiunea si pleaca la vestiare. Nationalul nu cedeaza, Erik Lincar suteaza puternic din afara careului si duce scorul la 2-2 cu doua minute inainte de sfarsitul celor 90 regulamentare. In prelungiri, sperantele jucatorilor din Parcul cu Platani nu dureaza insa mult. In minutul 102, mijlocasul gorjenilor Orac finalizeaza cu gol o actiune prelungita de atac, aducandu-si din nou echipa in avantaj: 3-2. Jucatorii lui Cartu sunt daramati psihic , si Pandurii ajung in premiera in semifinalele Cupei Romaniei.