Oţelul - Steaua 2-1. Atacanţii stelişti, campioni la ratări

Dinamo a mai făcut un pas spre titlu, după înfrangerea Stelei la Galaţi, 1-2 în faţa Oţelului. Cosmin Olăroiu a trimis în teren trei atacanţi, sperand că prin schimbarea sistemului de joc va aduce un suflu nou echipei. Prima ocazie a venit în primele secunde ale partidei, cand şutul lui Vali Badea a fost respins în corner de Vatcă. Apoi Dică „a ieşit la rampă”, ratand trei ocazii uriaşe pentru Steaua, dintre care prima în situaţie de unu la unu cu portarul gălăţean. Repriza a doua, spre deosebire de prima, a avut trei goluri. În minutul 53, Marius Baciu reia cu capul după un corner, mingea poposind în plasa porţii lui Cernea . Frustrare mare în tabăra stelistă, întrucat deşi nu au jucat rău, s-au văzut conduşi, dovedindu-se încă o dată că ocaziile se răzbună. După cinci minute, Thereau aduce egalarea pentru campioana entitre, reuşind să marcheze al doilea gol consecutiv în campionat, după cel reuşit etapa trecută, cu CFR Cluj. În minutul 61, Dică, jucător care probabil îşi doreşte să uite cat mai repede acest meci, ratează din nou singur cu portarul. În minutul 82, Oţelul marchează pe contraatac pe fondul atacurilor haotice ale Stelei. Paraschiv a şutat, Cernea a reuşit să respingă, însă doar pană la Jula, care a înscris cu capul pentru 2-1. În prelungirile partidei, Vatcă îşi salvează echipa, reuşind să scoată o minge de pe linia porţii. Victoria gălăţenilor este pe deplin meritată. Steaua pierde teren, rămanand la 12 puncte în spatele liderului Dinamo.