Otelul - Lokomotiv 0-0

Otelul nu a reusit miracolul asteptat de aproape 10.000 de fani prezenti miercuri pe arena din Galati: o victorie cu 2-0 in fata bulgarilor de la Lokomitiv Sofia, succes care ar fi trimis trupa lui Petre Grigoras in turul I al Cupei UEFA. Oaspetii de la Sud de Dunare au venit la Galati cu o atitudine de circari. Ajutati si de arbitrul lusitan, cei de la Lokomotiv si-au aparat cu succes avantajul de 3-1 obtinut in tur, gratie unei tactici demne de o echipa balcanica. Inceputul partidei nu a fost unul deloc promitator pentru fanii otelarilor, bulgarii controland primele minute ale partidei. Otelul a preluat controlul meciului si prima ocazie mare a aparut in minutul 22, cand Szekely a sutat ca din tun, dar portarul bulgar a intervenit excelent. In minutul 35, Labukas a prins un voleu de exceptie, dar bara l-a salvat pe norocosul Golubovici. Galatiul a terminat in atac prima parte, dar centrarile repetate in careul bulgar erau respinse cu usurinta de apararea lui Lokomotiv. Echipa foarte muncitoare, Otelul a marit turatia in repriza secunda si s-a napustit asupra careului advers. In ciuda tragerilor de timp ale bulgarilor, galatenii si-au creat nenumarate ocazii de poarta si chiar au reusit sa marcheze in minutuls 49, insa arbitrul portughez a intors faza, pentru o reexecutare a loviturii libere. Uriasul Emil Jula a ratat doua ocazii cat o calificare. Mai intai, in minutul 67, a trimis alaturi din zece metri, pentru ca zece minute mai tarziu sa-si exaspereze fanii, sutand peste poarta din marginea careului mare. Nu mai putin de sase jucatori bulgari au vazut cartonasul galben pentru trageri repetate de timp, insa Lokomotiv si-a atins scopul, calificarea in primul tur al Cupei UEFA. N-a fost sa fie pentru Otelul, au avut si ghinion galatenii, insa nu si-au pierdut suporterii, care i-au aplaudat la finalul unui meci pe care vor sa-l uite cat mai repede. Au evoluat echipele: Otelul: Bors – Ngapunu, Jelev, Nogo, Semeghin – Gado, G. Paraschiv , Kim, J. Szekely – E. Jula, Labukas. Lokomotiv: Golubovici – Lopes, Markov, Vurbanov, Dobrev – Orachev, Karajinov, Koilov – Dafcev – Baldovaliev, Antunovici. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro