Nadal îl învinge pe Federer pe o suprafaţă "mixtă"

Rafael Nadal l-a învins pe rivalul său Roger Federer în urma unui meci captivant într-un meci de tenis supranumit "bătălia suprafeţelor de joc" la Majorca , în Spania. Primii doi jucători de tenis ai lumii s-au înfruntat într-un meci demonstrativ pe un teren care era jumătate zgură, jumătate iarbă, victoria revenindu-i lui Nadal cu 7- 5, 4 - 6, 7 - 6 (12 - 10 la tie break). Spaniolul a reuşit break-uri atat pe iarbă cat şi pe zgură, reuşind să caştige primul set, iar apoi elveţianul a reuşit un break pe zgură, egaland meciul la seturi. Setul decisiv a fost pasionant, ambii jucători reuşind să caştige jocuri pe serviciul celuilalt, în final Nadal impunandu-se la tie break cu 12 - 10. Roger Federer, campionul de la Wimbledon din ultimii patru ani, a caştigat 48 de meciuri consecutive pe iarbă, în timp ce dublul campion de la Roland garros , Rafael Nadal, a caştigat 72 de partide consecutive pe teren de zgură. Organizatorii meciului au trebuit să înlocuiască gazonul de pe teren marţi noaptea, ca urmare a unei invazii de viermi care a ruinat suprafaţa de joc. Schimburile de teren de la fiecare două jocuri au fost extinse de la 90 de secunde la două minute pentru a permite jucătorilor să-şi schimbe de fiecare dată încălţămintea adaptată suprafeţei de joc.