Nacional Madeira - Rapid Bucureşti 1-2. Calificare cu emoţii

Rapid Bucureşti s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în grupele Cupei Uefa, după ce a trecut în dubla manşă a turului I de echipa portugheză Nacional Madeira . După un meci tur în care s-au impus la limită, 1-0, giuleştenii au plecat în Portugalia cu gandul la victorie, dar conştienţi de faptul că şi un rezultat de egalitate, chiar 0-0, îi califica mai departe, alături de rivalii de la Dinamo Bucureşti. Încă de la începutul partidei, portughezii s-au dovedit a fi determinaţi şi periculoşi în atac. După ce Bruno Amaro a primit un cartonaş galben chiar în primele minute, pentru un fault din spate, Coman a fost pus în funcţiune de şuturile portughezilor, în timp ce atacanţilor rapidişti le lipsea luciditatea de la finalizare. Chainho a şutat în bara porţii lui Coman, în minutul 11, după ce a profitat de o greşeală a defensivei giuleştene, dar golul abia să vină abia în minutul 29. Coman iese şi faultează la marginea careului, scăpandu-şi echipa de un gol, dar în realitate nu a făcut decat să amane verdictul pentru că Juliano a executat impecabil lovitura liberă rezultată, egaland situaţia scorului în dubla manşă. Pe finalul reprizei, Buga a trecut de două ori pe langă egalare. În minutul 40, şutul său a trecut de puţin pe langă poarta lui Benaglio, iar, un minut mai tarziu, fundaşii portughezi au respins de pe linia porţii o minge trimisă de acelaşi Buga. După încă o repriză în care jocul a fost confuz şi în care niciuna din cele două formaţii nu au reuşit să marcheze, au urmat prelungirile. Giuleştenii au început în forţă şi, după numai un minut, Rada a reuşit să înscrie şi să aducă liniştea în tabăra rapidistă. Un gol care le-a dat aripi „vişiniilor”, aflaţi foarte aproape de calificare în condiţiile în care portughezii trebuiau să mai înscrie de două ori. Conştienţi de şansa pe care aveau să o rateze, nervii portughezilor au cedat şi Basto l-a faultat fără minge şi fără explicaţie pe Marius Constantin, lovindu-l pe acesta cu piciorul în faţă. Arbitrul întalnirii i-a acordat roşu direct portughezului şi misiunea Rapidului devenea din ce în ce mai uşoară. În minutul 101, Burdujan a scăpat singur cu Benaglio şi a stabilit scorul final, 2-1. Scorul putea căpăta proporţii, dar contraatacurile rapidiştilor nu şi-au mai găsit finalizarea. Nici nu mai era nevoie, pentru că Rapid reuşea calificarea în grupele Cupei Uefa, alături de Dinamo.