Mutu califica Fiorentina

Ce meci mare a facut Mutu pentru Fiorentina, in Cupa UEFA! Parca decis sa razbune esecul echipelor romanesti, decarul nationalei noastre a reusit sa isi califice echipa. Dupa 1-1 in tur, parea ca misiunea italienilor nu va fi foarte grea. Dar in minutul 55, lovitura de teatru! Nevland deschide scorul pentru oaspetii d la Groningen. Patru minute mai tarziu, intra in scena Adi, care patrunde in careu si il invinge pe Van Loo. 1-1 si in retur. Nu se mai inscrie nici macar in reprizele de prelungiri, cea mai mare ocazie apartinandu-i tot romanului, care scapa liber in minutul 119, dar portarul oaspetilor reuseste sa il blocheze. Penalty-uri. Primii executa olandezii. Rateaza un stranier , Levcenko, nascut in Rusia. Fiorentina inscrie. Olandezii egaleaza, italienii reusesc din nou sa mentina avantajul. Lindgren trage in bara, iar fotbalistii din Cizma nu gresesc: 3-1. Silva micsoreaza din handicap, florentinii rateaza iar batavii egaleaza. Dar mai este o sansa pentru italieni. Executa Mutu. Si inscrie, ducandu-si echipa in grupele Cupei UEFA. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro