Mutu a deschis scorul în Fiorentina - Reggina 3-0

Fiorentina continuă să recupereze cele 19 puncte de penalizare care i-au fost acordate în urma scandalului Calciopoli, ajungand acum la minus şapte în clasamentul din Serie A. În derby-ul cu o altă echipă drastic penalizată, Reggina, Fiorentina s-a impus lejer, cu scorul de 3-0, fapt care i-a permis chiar să urce un loc în clasament, trimiţand echipa oaspete, care a început sezonul cu o penalizare de 15 puncte, pe ultimul loc. După o serie de alte ocazii, primul gol al partidei a venit în minutul 30 al partidei şi a fost semnat de internaţionalul roman Adrian Mutu, care a prins un şut bombă de la 30 de metri, şut ce s-a oprit în vinclul porţii Pelizzoli, lăsandu-l pe acesta fără replică. După un gol egalizator al lui Amoruso, dar anulat pe motiv de ofsaid, Santana a stabilit scorul la pauză, 2-0. Adrian Mutu s-a mai făcut o dată remarcat, în minutul 55, cand l-a servit excelent pe Manuele Blasi, pentru 3-0, dar evoluţia excelentă a romanului a fost umbrită de cartonaşul galben primit în minutul 77, cartonaş care îi atrage automat suspendarea pentru următoarea partidă de campionat. Au evoluat echipele: Fiorentina: Frey; Ujfalusi, Koldrup, Dainelli (Gamberini 18), Pasqual; Blasi (Montolivo 68), Liverani, Pazienza (Gobbi 48); Santana, Mutu; Toni; Reggina: Pelizzoli; Lanzaro, Lucarelli, Aronica; Mesto, Amerini, Tedesco (Carobbio 58), Modesto; Leon (Esteves 54); Bianchi (Rios 66), Amoruso.