Muresan a ramas in nisip

Singurul roman din CM de motociclism a avut probleme mecanice in Qatar si a abandonat in prima cursa a sezonului. In doua curse alergate in Qatar, motociclistul roman Robert Muresan (Grizzly Gas Kiefer Racing) a parcurs mai putin de patru tururi, el abandonind la debutul sezonului 2008 al Campionatului Mondial de motociclism. Al 31-lea pe grila de start, din 32 de concurenti la clasa 125 cmc, compatriotul nostru a fost primul sportiv care a abandonat in acest an, imediat dupa aprinderea luminilor verzi el ridicind mina in semn ca nu poate continua intrecerea. Anul trecut, la debutul sau in lumea mare a motociclismului, Muresan abandona in Qatar dupa doar trei tururi. Cursa de la Doha, desfasurata in nocturna , a fost cistigata de spaniolul Sergio Gadea (Aprilia), insa marea surpriza a fost furnizata de britanicul Scott Redding, care, la doar 15 ani, a reusit o clasare pe locul 5. La clasa regina, Moto GP, victoria i-a revenit campionului en titre, Casey Stoner ( Ducati , foto ), podiumul fiind completat de debutantul Jorge Lorenzo (Yamaha Factory) si Dani Pedrosa (Honda). Urmatoarea cursa va avea loc pe 28 martie, la Jerez. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro