Levski - Barcelona 0-2

FC Barcelona a învins în deplasare pe Levski Sofia cu 2-0 şi a rămas în cursa pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Orice rezultat în afara unei victorii ar fi fost sinonim cu o catastrofă pentru Campioana Europei. Nu a fost însă un galop de sănătate pentru echipa lui Rijkaard, cel puţin în prima repriză. Bulgarii au avut o ocazie uriaşă în minutul 4, cand şutul lui Yovov a trecut razant cu bara porţii lui Valdes. Barca a replicat imediat şi a deschis scorul în minutul 5 prin francezul Ludovic Giuly ( foto ), care a finalizat cu un şut pe jos, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Zambrotta. Catalanii au fost nesiguri în apărare, mai ales în prima parte a meciului, Angelov şi Yovov ratand cateva bune şanse de egalare pentru bulgari, care au reuşit cel mai bun meci al lor la debut în cea mai importantă competiţie a cluburilor. Barcelona a jucat mai bine în partea a doua a meciului şi a înscris al doilea gol în minutul 66 prin Andres Iniesta. Acesta a profitat de o minge respinsă în faţă de portarul Petkov, la un şut al lui Deco , şi a marcat simplu de la marginea careului mic. Finalul a aparţinut tot caalanilor, care au dat impresia că se joacă cu ocaziile, cea mai mare şansă fiind ratată de Gudjohnsen, care nu a ajuns la o centrare ideală de pe stanga a lui Ronaldinho . În urma acestei victorii, Barcelona a urcat la opt puncte, ocupand în continuare poziţia a treia în grupă, meciul din ultima etapă de pe Nou Camp contra lui Werder urmand să decidă echipa care se va califica alături de Chelsea în optimi. Formaţia bulgară a rămas fără niciun punct după cinci etape disputate, avand însă o companie selectă, adversara Rapidului de anu trecut din Cupa UEFA, Hamburg. Au evoluat formaţiile: Levski Sofia: Petkov – Milanov, Topuzakov, Tomasic, Wagner – Angelov (Telkisksi 58’), Borimirov, Bardon, Eromoigbe, Jovov (Ognianov 73’) – Domovchiski (Ivanov 57’). FC Barcelona: Valdes – Zambrotta, Puyol, Marquez (Oleguer 63’), Silvinho – Iniesta (Ezquerro 81’), Motta, Deco – Giuly (Xavi 58’), Ronaldinho, Gudjohnsen