Inceput perfect pentru Sahtior Donetk

Sperantele lui Mircea Lucescu nu au fost desarte. Echipa tehnicianului roman, Sahtior Dontek, a debutat cu dreptul in actuala editie a grupelor Ligii Campionilor, invingand cu 2-0 campioana Scotiei, Celtic Glasgow . Renumita aparare a scotienilor, care sezonul trecut rezista peste 100 de minute in fata echipei ulterior campioana, AC Milan, a fost strapunsa de Brandao si Lucarelli in mai putin de zece minute, lasand Celtic fara replica. Scotienii au jucat mult mai bine in repriza secunda, insa avantajul obtinut de Sahtior in primele minute ale partidei a fost decisiv. Formatia din Donetk, care a cheltuit aproape 60 de milioane de euro in aceasta vara pe jucatori, a deschis scorul in minutul cinci al partidei, cand o pasa a lui Fernandinho a fost finalizata de atacantul brazilian Brandao, care a devenit si primul marcator al sezonului actual al grupelor Ligii Campionilor. Lideri la zi in campionatul ucrainean, elevii lui Mircea Lucescu si-au dublat avantajul doua minute mai tarziu, cand Razvan Rat a centrat perfect de pe partea stanga pentru lovitura de cap a italianului Cristiano Lucarelli. Scotienii – vizibil socati – au pus presiune asupra celor de la Sahtior abia in partea a doua a meciului, insa primele opt minute ale partidei au fost prea brutale ca Celtic sa mai revina, inregistrand a 14-a partida fara victorie in deplasarile din Liga Campionilor, in timp ce echipa lui Lucescu a obtinut trei puncte vitale si s-a instalat pe prima pozitie a grupei D. In cealalta partida a grupei, super-campioana Europei, AC Milan, s-a impus fara mari emotii in fata portughezilor de la Benfica Lisabona . Scenariul a fost aproape identic cu cel de la Donetk, insa Milan a strapuns o idee mai greu apararea lusitanilor. Andrea Pirlo a deschis scorul in minutul 9, in timp ce eroul finalei cu Liverpool de anul trecut, Pippo Inzaghi , a dublat avantajul in minutul 23. A doua diferenta a constat in inscrierea golului de onoare din partea lusitanilor, prin Nuno Gomes, in minutul 90, insa prea tarziu ca partida sa aiba alt deznodamant decat cel asteptat de fanii italieni. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro