Gloria Bistrita se pregateste pentru Atletico Madrid

Bistritenii a reusit sa invinga, sambata, formatia Maccabi Haifa , scor 2-0, in prima mansa a turului doi al Cupei UEFA Intertoto. Echipa antenata de Ovidiu Sabau are astfel prima sansa sa se califice in faza urmatoare a competitiei, unde vor intalni pe Atletico Madrid . Meci dificil Gloria Bistrita a deschis scorul in minutul 14, prin Cosmin Tilinca, atacantul bistritenilor reusind sa fructifice o pasa a lui Laszlo Sepsi . Celalalt atacant al Gloriei, Dorel Zaharia, a marcat golul de 2-0, printr-un sut puternic din careul advers. Maccabi reuseste sa inscrie in minutul 54, prin Alain Masudi, dar golul este anulat din cauza pozitiei de ofsaind in care s-a aflat marcatorul. Israelienii continua sa preseze si, in minutul 70, rateaza din nou o importanta ocazie de gol. Masudi a ramas singur cu portarul Albut, pe care a incercat sa-l lobeze, dar acesta a avut o parada excelenta si respins peste bara. Returul acestei partide se va disputa sambata viitoare, pe Stadionul Gloria din Bistrita, cu incepere de la ora 18:00. Formatul Cupei UEFA-Intertoto ofera sanse echipelor mici. Primele doua tururi preliminare sunt o joaca. Marele hop il reprezinta turul trei al competitiei, cand intra in joc echipele din Spania, Italia, Franta, Germania, Anglia, Olanda si Portugalia. Formatiile care trec de turul trei patrund in turul doi preliminar al Cupei UEFA.