FC Arges si FC National, primele sfert-finaliste

FC Arges si FC National au castigat, ieri, primele meciuri din optimile de finala ale Cupei Romaniei Timisoreana , restul meciurilor avand loc azi si maine. FC Arges a fost prima echipa care s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a invins, la Targu Jiu, cu scorul de 2-0 (1-0), formatia UTA Arad. FC Arges a deschis scorul prin Chita in minutul 26, fundasul pitestenilor reluand balonul cu capul in plasa dupa o lovitura de colt de pe partea dreapta. Elevii lui Dorinel Munteanu au avut sansa desprinderii in minutul 40, dar portarul Marne a aparat penaltiul executat de Bilasco. Spre final, fundasul Elias Bazzi a ridicat scorul la 2-0 in minutul 76, dupa o faza similara cu cea de la primul gol. Mult mai tare s-a chinuit FC National, care a avut nevoie de prelungiri pentru a castiga cu 3-2. Panc si Boroiban au marcat fiecare cate doua goluri in timpul regulamentar de joc, Nationalul conducand de fiecare data, in timp ce Linkar a semnat punctul calificarii, marcand in ultimul minut al primei reprize de prelungiri. Interesant este faptul ca Nationalul a jucat din minutul 77 cu un fotbalist mai putin, Rusu fiind eliminat pentru doua galbene.