Dragulescu, aur la sarituri

Ultima zi a Campionatelor Mondiale de Gimnastica de la Melbourne i-a adus Romaniei si mult ravnita medalie de aur . Dupa ce sambata Marian Dragulescu a plecat in proba de sol din postura de mare favorit si a terminat, neasteptat, pe locul sapte, ieri Marocanul a spart ghinionul si a cucerit medalia de aur la sarituri. Dragulescu a avut doua executii bune si a primit nota 9,693, gratie careia a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului. Romanul redevine campion mondial la acest aparat dupa ce, in 2001 la Gent, obtinuse aceeasi performanta. Daca in cazul lui Dragulescu a fost vorba despre confirmarea asteptarilor, marea surpriza a lotului masculin a fost performanta tanarului Alin Jivan care a cucerit medalia de bronz la sarituri. Locul doi i-a revenit polonezului Leszek Blanik. Ultima medalie pentru Romania la aceste mondiale a fost cucerita de Catalina Ponor. Desi mare favorita in proba de la barna, Catalina, care a avut doua ezitari vizibile, a terminat concursul pe pozitia a treia, cucerind medalia de bronz cu o nota de 9,500. Medalia de aur a fost castigata la acest aparat de vicecampioana mondiala la individual compus, Anastasia Liukin (SUA), care a obtinut nota 9,612. O alta sportiva din SUA, Chellsie Memmel, s-a clasat pe locul doi cu nota 9,512. Detinatoarea titlului mondial, chinezoaica Fan Ye, a cazut si a terminat pe locul opt cu nota 8,025. La aceste campionate, Romania a mai obtinut o medalie sambata, cand Ioan Suciu a reusit sa cucereasca argintul la cal cu manere.