Distracţie în bazin cu Noua Zeelandă

După o înfrangere ruşinoasă în faţa Canadei, tricolorii au obţinut prima victorie la Campionatul Mondial de Polo, scor 18-4. Reprezentativa Romaniei a arătat o altă faţă în al doilea meci la Campionatul Mondial de la Melbourne. Amorţeala generală din meciul contra Canadei a dispărut din jocul echipei lui Vlad Hagiu, care practic şi-a distrus adversarul după doar 10 minute de joc, cand tabela arăta un neverosimil 8-0 pentru ai noştri. Tricolorii au redus apoi motoarele, iar neo-zeelandezii au început să se mai mişte prin bazin, perforand la randul lor poarta lui Nenciu, care a şomat în debutul partidei. Pană la urmă, jocul s-a încheiat cu victoria lejeră, 18-4, a tricolorilor, care şi-au asigurat astfel prezenţa în barajul pentru sferturile de finală. Un succes pentru care ne-am temut la un moment dat, după prestaţia din primul joc, dar care aduce o oarecare linişte. Duel infernal cu campioana olimpică În continuare, vom înfrunta campioana olimpică, Ungaria (sambătă, ora 10:40, în direct pe TVR 2), un duel inegal, echivalent cu o misiune aproape imposibilă pentru băieţii noştri. De altfel, şi cel mai în formă jucător al nostru, centrul Cosmin Radu de la echipa italiană Firenze, a recunoscut la finalul meciului cu Noua Zeelandă că ne va fi extrem de greu în disputa cu maghiarii. "Cu Noua Zeelandă am avut un meci uşor, poate mai uşor decat ne-am fi aşteptat. Acum, că nu mai avem practic nicio emoţie, nu avem ce pierde în meciul cu Ungaria. Totuşi, pentru un succes, noi va trebui să jucăm la potenţialul maxim, în timp ce adversarul să prindă o zi foarte slabă. În alte condiţii, nu văd să avem şanse", a spus Cosmin Radu.