Dinamo Kiev a luat Supercupa Ucrainei

Dinamo Kiev a castigat cu 6-4 Supercupa Ucrainei, dupa un meci decis la penalty-uri cu Sahtiorul lui Mircea Lucescu. La finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul a fost 2-2. Tehnicianul roman a inceput partida cu Rat titular, in timp ce Marica a ramas pe banca de rezerve. La Dinamo Kiev , Tiberiu Ghioane nu a jucat niciun minut. Sahtior a deschis scorul prin Fernandinho, in minutul 14, iar Dinamo Kiev a intors scorul prin Mikhalik, autorul unei duble in minutele 26, respectiv 30. Scorul final a fost stabilit prin reusita lui Tkacenko, in minutul 55. Meciul s-a incheiat la egalitate, scor 2-2, iar trupa din Kiev s-a impus la penalty-uri cu 6-4. Pentru Sahtior, Razvan Rat a transformat o lovitura de la punctul cu var. In urma acestei victorii, Dinamo Kiev isi adjudeca si Supercupa Ucrainei, dupa ce in sezonul trecut a reusit event-ul Campionat-Cupa.