Dinamo a zdrobit Rapidul şi defilează prin campionat

Meci de mare spectacol în Ştefan cel Mare, încheiat cu victoria extrem de clară a lui Dinamo cu 3-1 în faţa unui Rapid care, la finalul meciului, părea că nu înţelege ce se întamplă. Şi asta pentru că începutul meciului i-a aparţinut în întregime echipei lui Răzvan Lucescu, giuleştenii deschizand scorul extrem de repede, printr-un penalty executat perfect de Bădoi în minutul 3. Şi tot Rapidul a fost mai periculos pe contre, dar atacul format din Buga şi Burdujan a fost deplorabil, în ciuda vervei lui Zicu – furnizorul a zeci de pase utile. Şi a venit şi repriza secundă, cand soarta meciului s-a schimbat prin intrarea lui Ganea . Veteranul dinamovist a egalat în minutul 62, apoi a venit primul gol al lui Ze Kalanga în tricoul lui lui Dinamo. Iar ultimul cuţit în inima Rapidului l-a înfipt Niculescu, servit excelent de acelaşi inepuizabil Ganea. Finalul meciului a arătat un Rapid complet debusolat, care nu a înţeles cum a putut pierde un meci pe care-l avea în mană. Dar e a doua oară cand Rapidul păţeşte acelaşi lucru, după semi-eşecul din meciul cu Steaua. Iată şi echipele care au intrat pe teren la fluierul arbitrului maghiar Viktor Kassai: Rapid: Coman, Marius Constantin, Maftei , Rada, Bădoi, Lazăr, Măldărăşanu, Karamian, Buga, Burdujan, Zicu Dinamo: Gaev, Blay, Moţi, Radu Ştefan, Pulhac , Ze Kalanga , Cristea, Mărgăritescu, Munteanu, Niculescu, Dănciulescu