Cristi Chivu, învins la Valencia

În derby-ul grupei D, Valencia s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa italienilor de la AS Roma, unde internaţionalul roman Cristi Chivu a fost integralist. O evoluţie excelentă a atacantului David Villa şi două goluri frumoase au adus victoria “liliecilor” în faţa unei echipe romane care nu a reuşit să puncteze decat prin căpitanul Francesco Totti , din penalty . David Villa l-a servit pe veteranul Angulo, în minutul 12, care a trimis din prima un şut violent pe colţul lung al porţii italienilor. AS Roma a primit un penalty după un fault în careu al lui Ayala, fundaşul dorit de Real Madrid în locul lui Cicinho, şi Totti a adus egalarea în minutul 19. Meciul s-a decis zece minute mai tarziu, cand David Villa a marcat cu un şut excelent plasat, de la marginea careului. Valencia ocupă primul loc în grupa D, cu două victorii în tot atatea partide şi va întalni în următoarele două etape formaţia lui Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk.