Chivu si Roma au cucerit Cupa Italiei!

AS Roma a castigat pentru prima oara din 1991 Cupa Italiei , in ciuda unei infrangeri cu 2-1 in fata Interului, pe San Siro. „Ros-galbenii” au obtinut a opta Cupa a Italiei la finalul unui meci tensionat, in care „nerazzurri” nu au reusit sa intoarca rezultatul din partida tur, care s-a incheiat cu victoria romanilor, scor 6-2. In ciuda faptului ca echipa sa avea un munte de urcat, antrenorul Roberto Mancini a trimis in teren doar un varf de atac autentic, Hernan Crespo , ajutat de pe flancuri de Luis Figo si Mariano Gonzalez. Luciano Spalletti a raspuns cu cea mai puternica echipa pe care o avea la dispozitie, jucand cu Cristi Chivu pe flancul stang al apararii, in timp ce Alberto Aquilani a inceput in locul lui David Pizarro, la mijlocul terenului, acesta din urma, aflat in co-proprietate cu Inter, fiind lasat pe banca din cauza ca nu era apt 100% de joc. Multi se asteptau ca jocul sa aiba putin de oferit, motiv pentru care doar 30.000 de spectatori au venit la meci, insa cartonasul galben primit de Ivan Cordoba dupa doar 75 de secunde joc pentru un fault la Totti a ilustrat determinarea cu care avea Inter de gand sa joace. Statisticienii subliniau de asemenea ca in ultimele patru intalniri dintre cele doua echipe se inscrisesera 20 de goluri, si, bineinteles, Roma pierduse in acest sezon cu un uimitor 7-1 la Manchester, deci totul era posibil. Dejan Stankovic a fost omul care a impulsionat gazdele, sutand in bara in minutul patru, ca trei minute mai sa-si vada sutul trecand de putin pe langa poarta. Singura ocazie a Romei in prima repriza a venit in minutul 30, cand Amantino Mancini a sutat spre poarta lui Toldo, insa suficient de slab ca acesta sa retina. Adevaratele ocazii erau la cealalta poarta, unde Inter ameninta tot mai des poarta lui Doni, mai ales dupa ce Mancini a fost nevoit sa schimbe tactica in minutul 26. Patrick Vieira s-a accidentat la genunchi, iar un al doilea varf avea sa-si faca loc pe teren, in persoana lui Julio Cruz. Cel mai periculos atacant al lui Inter avea totusi sa ramana Crespo, care l-a intrebuintat serios pe Doni in trei randuri. Golul a venit abia dupa pauza, Crespo marcand cu capul, din centrarea perfecta a lui Maicon, al douazecelea sau gol in acest sezon. Reusita avea sa impulsioneze atacul lui Inter, care avea sa finalizeze inca o data, in minutul 55, cand Cruz a fost servit de Figo si a inscris printre picioarele lui Doni. Roma se chinuia sa-si creeze ocazii, dar avea sa puna in pericol poarta lui Toldo din fazele fixe, internationalul roman Cristi Chivu avand cea mai mare ocazie, cand sutul sau a trecut la cativa centimetri de poarta unui Toldo batut. Timpul se scurgea si lucrurile aveau sa se complice pentru Inter, cand Cordoba a fost eliminat. Argentinianul a oprit intetionat cu mana un balon care se indrepta spre Mancini si a primit al doilea cartonas galben , spre disperarea antrenorului sau, care deja fusese trimis de arbitru in tribune. Roma, care si-a mai incercat norocul la poarta lui Toldo prin Pizarro si Taddei, aproape ca si-a taiat craca de sub picioare in minutul 78. Portarul Doni a decis sa incerce sa dribleze in fata lui Recoba, ca sa se vada deposedat, dar uruguayanul, care se afla in fata portii goale, nu a reusit sa tina mingea in joc. Inter a dovedit ca este capabila sa lupte, dar a stiut ca finala s-a terminat in minutul 84, cand Simone Perrotta a calmat spiritele in tabara romanilor. Meciul s-a incheiat cu victoria Interului, 2-1, insa Roma s-a impus la general, cu 7-4 si a fost incoronata drept castigatoarea celei de-a 59-a editie a Cupei Italiei.