Chelsea, în semifinalele Cupei Angliei

După 3-3 în urmă cu o săptămană pe propriul teren, albaştrii lui Mourinho au reuşit să caştige pe teritoriul duşmanilor de la Tottenham : White Hart Lane. Chelsea s-a impus cu 2-1 graţie a două goluri de excepţie marcate de Şevchenko şi Wright-Phillips. După o primă repriză uşor dominată de gazde, campioana en-titre a preluat conducerea în minutul 54, cand Şevchenko a şutat ca din tun de la aproape 30 de metri, lateral dreapta, după ce l-a făcut cum a vrut pe Malbranque. Mingea a ajuns direct în vinclul porţii lui Robinson, care în weekend a cochetat şi el cu meseria de marcator. După şapte minute, Chelsea şi-a uimit din nou adversarii, Wright-Phillips finalizand cu un voleu de clasă, o acţiune simplă de atac. O lansare în adancime, a fost preluată de Drogba, ivorianul pasand cu pieptul către Phillips, care nu a stat pe ganduri şi a şutat cu stangul din prima, fără şanse pentru portarul gazdelor. Două goluri cu stangul marcate de doi dreptaci, însă vorbim de fotbalişti de superclasă, pentru care piciorul stang nu există doar pentru urcat în limuzinele de lux. Gazdele s-au aruncat în atac, iar dominarea teritorială a lor a fost răsplătită în minutul 79, cand Carvalho i-a pus piedică în careu lui Berbatov , iar centralul a arătat punctul de la 11 metri.Robbie Keane l-a păcălit din fentă pe Petr Cech şi a transformat lovitura de pedeapsă. Elevii lui Jose Mourinho au reuşit să păstreze rezultatul, încheind partida chiar în posesie, în jumătatea adversă. Albaştrii vor da piept în penultimul act al celei mai vechi competiţii de fotbal din lume, cu cei de la Blackburn Rovers.