CFR Cluj şi Farul Constanţa au făcut scor în Cupa Romaniei

Echipele din Liga I, CFR Cluj şi Farul Constanţa, au trecut fără probleme de adversarele lor din Cupa Romaniei şi s-au calificat în optimile de finală. CFR Cluj a învins, la Oradea, cu scorul de 4-0, formaţia Someşul Satu Mare, din Liga a treia, graţie golurilor marcate de Chihaia - în minutul 10, Vasile Jula - în minutul 64, Semedo - în minutul 73 şi Oliveira – cu zece minute înainte de final. În cealaltă partidă, disputată la Săcele, Farul Constanţa a trecut de Gloria Buzău cu scorul de 4-1, după ce la pauză conducea doar cu 1-0. Golurile au fost marcate de Gheară '36, Guriţă '69, '80 şi Farmache '83, pentru Farul, în timp ce golul echipei Gloria Buzău a fost reuşit de Bunică '86, din penalty. La finalul partidei, antrenorul secund al formaţiei Farul, Lucian Marinof, a declarat că experienţa elevilor săi şi-a spus cuvantul. “Ne-am chinuit la început, am lăsat impresia că e un meci echilibrat, dar pană la urmă am obţinut o victorie clară. Experienţa şi valoarea jucătorilor şi-au spus cuvantul. Repriza a doua a fost dominată categoric de noi şi sperăm că această victorie este un pas spre redresare ”, a spus Marinof.