#wimbledon #record #tenis

Cel mai lung meci din istorie: Mahut si Isner au jucat peste 10 ore la Wimbledon

Cel mai lung meci din istoria tenisului s-a disputat marti in turul 1 de la Wimbledon , Nicolas Mahut (Franta) si John Isner (SUA) jucand aproape 10 ore. Disputa a fost intrerupta de arbitru la scorul de 59-59 in setul decisiv.

Meciul a inceput cu americanul in prim plan, acesta castigand setul I cu 6-4. Mahut a revenit si s-a impus in urmatoarele doua cu 6-3, 7-6, iar Isner s-a impus in setul 4 cu 7-6.

Actul decisiv a fost unul de pomina, cei doi sportivi jucand mai bine de 7 ore pentru a putea fi departajati. Iar cum acest lucru nu s-a intamplat, arbitrul a decis sa intrerupa intalnirea la scorul de 59-59

Intalnirea dintre Nicolas Mahut si John Isner a durat peste 10 ore.

Precedentul record de durata a unei partide de tenis fusese stabilit de Fabrice Santoro si Arnaud Clement, in 2004, la Roland Garros , ei jucand la acea data 6 ore si 33 de minute.