Catalanii au prins ultimul tren

Campioana Europei, FC Barcelona a reuşit calificarea în optimile Ligii Campionilor, învingand marţi seară formaţia germană Werder Bremen cu 2-0. Victoria era obligatorie pentru echipa lui Frank Rijkaard , întrucat alt rezultat ar fi trimis Werder în optimi, iar pe Barcelona în Cupa UEFA. În cazul unui rezultat favorabil germanilor, Barca ar fi fost prima campioană a Europei eliminată din faza grupelor în sezonul imediat următor caştigării trofeului. Echipa lui Frank Rijkaard a rezolvat meciul cu două goluri marcate în 18 minute. În minutul 13, Ronaldinho a deschis scorul direct din lovitură liberă, execuţia brazilianului trecand pe sub zidul german. Şase minute mai tarziu, mijlocaşul brazilian este din nou la originea unui gol. Ronaldinho l-a găsit pe Giuly, cu o pasă pe culoar, acesta a pasat pentru Gudjohnsen, care a înscris cu un şut din centrul careului. Werder a încercat să revină în joc şi a ratat cea mai mare şansă de egalare în minutul 61, prin Hugo Almeyda, care nu a găsit spaţiul porţii din marginea careului mic. Barcelona şi-a caştigat calificarea pe teren şi a obţinut-o meritat, iar catalanii aşteaptă acum probabil, revanşa contra duşmanului Chelsea. Au evoluat formaţiile: Barcelona: Valdes – Van Bronckhorst, Puyol, Marquez , Zambrotta – Motta, Iniesta, Deco, Giuly, Ronaldinho – Gudjohnsen. Werder Bremen: Wiese – Wome, Naldo, Mertesacker, Fritz – Frings, Jensen, Borowski, Diego – Klose, Almeida.