Benfica şi Copenhaga răman în cărţile calificării

Lucrurile se complică în grupa F a Ligii Campionilor, unde echipele britanice, Celtic şi Manchester United , păreau favorite la calificare. Etapa a patra a grupei a schimbat însă calculele, Manchester şi Celtic pierzand în deplasările de la FC Copenhaga , respectiv Benfica Lisabona . Benfica Lisabona – Celtic Glasgow 3-0 Rezultat incredibil reuşit Benfica pe Estadio Do Sport din Lisabona. După ce în partida tur Celtic învinsese cu 3-0, portughezii au întors rezultatul şi au egalat situaţia la general. Exact la fel se întampla şi în 1969, ultima oară cand cele două echipe s-au întalnit. După 3-0 la Glasgow şi 0-3 la Lisabona, Celtic s-a calificat atunci în sferturile competiţiei după ce arbitrul întalnirii a dat cu banul. Acum, după 37 de ani, acest lucru nu a mai fost necesar, dar victoria le dă speranţa portughezilor că se mai pot califica în primăvara Ligii Campionilor. În minutul zece, Caldwell a intervenit în faţa lui Nuno Gomes, dar a înscris în propria poartă, punand Benfica în avantaj. Nuno Gomes şi-a trecut şi el numele pe tabela de marcaj, în minutul 22, profitand de o greşeală a aceluiaşi Caldwell. Scorul final a fost stabilit de Andrei Karyaka, în minutul 76, la nouă minute după introducerea sa în teren. În urma aceste victorii, Benfica acumulează patru puncte, cu două mai puţin ca Celtic şi la cinci în spatele celor de la Manchester United. FC Copenhaga – Manchester United 1-0 Şi danezii de la Copenhaga au reuşit să rămană în cărţile calificării, după ce au învins, la limită, Manchester United, cu un gol semnat de suedezul Markus Allback. Meciul a fost unul echilibrat, englezii exceland doar la capitolul posesie, dar FC Copenhaga a fost echipa mai determinată, echipa care avea nevoie mai mare de puncte şi care a punctat decisiv, în minutul 73, prin Allback, care a marcat astfel şi primul gol al danezilor în acest sezon al Ligii. Golul a venit în urma unui corner, care nu a fost tratat cu seriozitate de apărarea lui United, care i-a permis lui Allback să reia din mai puţin de un metru de poartă, după ce Atiba Hutchinson a deviat cu capul în direcţia sa. FC Copenhaga acumulează astfel patru puncte în clasament, unde rămane pe locul patru, din cauza unui golaveraj inferior celor de la Benfica Lisabona.