Benfica s-a apropiat la un punct de locul doi!

Benfica Lisabona s-a apropiat la doar un punct de rivala Sporting, aflată pe locul doi în clasamentul Premier League , după ce a învins cu 2-0, în deplasare, formaţia Academica. Porto, care şi-a extins avansul în fruntea clasamentului la şapte puncte învingand Desportivo Aves cu 2-0, duminică, are 40 de puncte în 15 partide, la mijlocul sezonului. Sporting, după egalul, 0-0, la Belenenses, are 33 de puncte, în timp ce Benfica , adversara “cainilor roşii” în 16-imile Cupei Uefa, are 32 de puncte. Fundaşul Ricardo Rocha a dus Benfica în avantaj, profitand de o minge reluată pe poartă de brazilianul Luisao şi respinsă greşit de portarul Vitor Nevoa, în minutul 2. Benfica a mai avut două goluri anulate, în decurs de două minute, pe motiv de ofsaid, înainte ca Nuno Gomes să ţintească bara, în minutul 37. Scorul final a fost stabilit de fundaşul Leo, în minutul 88, găsit de o pasă lungă a mijlocaşului grec Katsouranis. Academica, care se află pe locul 13 din 16 formaţii din prima ligă portugheză, a avut singura ocazie importantă de gol în prima repriză, cand atacantul Miguel Pedro a nimerit bara.